Mišljenje i prijedlog izmjena Pravilnika o studiranju
Nakon održane rasprave na dvije sjednice Skupštine Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu jednoglasno je donio Mišljenje i prijedlog izmjena Pravilnika o studiranju Sveučilišta u Zagrebu. Mišljenje je poslano Povjerenstvu za praćenje bolonjskog procesa. Cijeli tekst možete pročitati u nastavku.
Prijedlog pravilnika o studiranju (.doc format)
Mišljenje i prijedlog izmjena Pravilnika o studiranju Sveučilišta u Zagrebu
Studentski je zbor Sveučilišta u Zagrebu na 21. i 22. sjednici Skupštine proveo opsežnu raspravu o prijedlogu Pravilnika o studiranju. Rasprava je bila otvorena i na internetskim stranicama Studentskog zbora. Nakon temeljite analize svih pristiglih mišljenja i održane rasprave Skupština Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu jednoglasno je donijela sljedeće mišljenje i prijedlog izmjena Pravilnika o studiranju.
Nakon brojnih kritika dijela akademske zajednice na veličinu i sadržajnu preopširnost Pravilnika, smatramo da je Pravilnik u postojećem obliku veoma kvalitetno rješenje. Valja uzeti u obzir da je ovaj pravilnik pisan u prvom redu za studente, stoga podržavamo da se u Pravilniku ponavljaju određene odredbe iz zakona i Statuta Sveučilišta u Zagrebu kako bi studenti na jednom mjestu imali objedinjeno sve povezano s pravilima studiranja. Vjerujemo da Pravilnik na zadovoljavajući način određuje okvire studiranja u koje se mogu uklopiti sve sastavnice Sveučilišta, a opet ostavlja dovoljno prostora za specifičnosti pojedinih sastavnica.
Čl. 48. st. 3. “Student koji nije izvršio predviđene obveze iz upisanih predmeta mora te predmete ponovno upisati iduće akademske godine. Student ima pravo najviše dvaput upisati isti predmet.” Briše se “Student ima pravo najviše dvaput upisati isti predmet.”
Čl. 22. st. 7. “ako student ne položi ispit na način utvrđen u čl. 71. st. 4. Statuta i čl. 48. st. 3. Pravilnika” valja promijeniti u “ako student ne položi ispit na način utvrđen u čl. 57. Pravilnika”
2. Status izvanrednog studenta
Čl. 17. st. 2. “Izvanredni studenti su oni koji obrazovni program pohađaju uz rad ili drugu aktivnost koja traži specifičan program.” Briše se “ili drugu aktivnost koja traži specifičan program.”
Dodaje se: “Student je dužan određenim dokumentima dokazati svoj status.”
3. Troškovi studija
Čl. 20. st. 1. na kraju dodati: ”Sastavnice moraju voditi posebnu brigu o materijalno ugroženim studentima.”
4. Izostanci
Čl. 41. st. 2. propisuje da student tijekom semestra može izostati s nastave pojedinog predmeta do 20% ukupnog fonda sati. Na ovaj se način studentu ostavlja mogućnost nedolaska na nijedne vježbe, a da ostane u okviru 20% izostanka ukupnog fonda sati.
Stoga je potrebno dodatno definirati izostanke s pojedinih dijelova nastave, npr. teoretski dio nastave (predavanja) 30%, praktični dio nastave (vježbe, seminari i sl.) 20%.
5. Iznimno uspješni studenti
Čl. 24. definira iznimno uspješnog studenta kao studenta koji je među 10% najuspješnijih studenata generacije te se isključivo tim studentima omogućava upis još jednog studijskog programa odnosno upis više od 35 ECTS bodova semestralno. Kako je ova odredba demotivirajuća za studente koji uredno i redovito ispunjavaju sve svoje obveze uz prosječan prosjek ocjena, tražimo da se upis još jednog studijskog programa i upis više od 35 ECTS bodova semestralno omogući svim studentima koji uredno i redovito izvršavaju svoje obveze bez ponavljanja.
6. Status studentskih predstavnika
S obzirom na specifičnost posla kojim se studentski predstavnici bave i obveze koje su definirane zakonom i statutima, smatramo da je posebno važno definirati status studentskih predstavnika. Studentski su predstavnici članovi različitih odbora i povjerenstava na sastavnicama, stručnim vijećima sastavnica i raznim sveučilišnim tijelima te imaju obvezu dolaska na sjednice svih tih tijela. Često se događa da su sjednice tih tijela u koliziji s nastavom studenta pa student ili ne dolazi na nastavu za što bude sankcioniran ili ne dolazi na sjednicu za što bude posebno prozivan.
Stoga predlažemo da se Pravilnikom propiše da studentski predstavnici, koji su članovi određenih tijela sastavnice ili Sveučilišta, u vrijeme održavanja nastave budu oslobođeni dijela nastave koji je u koliziji sa sjednicom te da im se za sjednice koje su izvan trajanja nastave, sukladno definiciji računanja ECTS bodova, dodijeli zasluženi broj ECTS bodova.
U nekoliko članaka ovog Pravilnika spominje se postojanje završnog ispita kao nužnog preduvjeta za završavanje pojedinog predmeta. Smatramo da takvu odredbu treba izmjeniti i ostaviti mogućnost završavanja pojedinog predmeta kroz kontinuiranu provjeru znanja bez završnog ispita, čak štoviše, Pravilnikom bi trebalo poticati takvu praksu.
U dijelu Pravilnika koji definira sadržaj informacijskog paketa (Čl. 11. st. 2.) u poglavlju Informacije o programima koje vode diplomi (2.2.B.i.) sastavnici je dana mogućnost isticanja ishoda učenja. Smatramo da je taj dio nužan i morao bi biti obvezujući za sve sastavnice pa predlažemo izmjenu točke 2.2.B.i.: umjesto ”Ciljevi predmeta” valja pisati ”Ishodi učenja”.
U Čl. 52. st. 3. propisuje se trajanje ukupnog ispita. Smatramo da je potrebno ograničiti trajanje pojedinih dijelova ispita (npr. trajanje usmenog dijela ispita ne smije biti dulji od 3 sata). Praksa je pokazala da ispiti na nekim sastavnicama znaju trajati i po 8 sati po kandidatu što je svakako nedopustivo i ovaj pravilnik takvu praksu mora spriječiti.
Za Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu,