Financije studentskog zbora česta su tema u razgovorima među studentima, a u ovom tekstu ćemo pojasniti kojim novčanim iznosima raspolaže studentski zbor, na koji način se troše sredstva te odakle uopće dolaze. Vrlo je bitno naglasiti da Studentski zbor nema svoju pravnu osobnost, a time ni svoj žiro račun, već se sva sredstva, tj. cijeli proračun, nalaze unutar proračuna Sveučilišta u Zagrebu. Također, rad u Studentskom zboru Sveučilišta, rad u svim sveučilišnim tijelima, povjerenstvima, odborima i svemu u čemu sudjeluju studentski predstavnici se ne honorira i potpuno je dobrovoljan.
Financijska sredstva za rad Studentskog zbora dolaze iz državnog proračuna te se time financiraju međunarodna suradnja, sport na Sveučilištu i studentski projekti. Ostali studentski zborovi po fakultetima nemaju svojih sredstava, već su im sva sredstva dodijeljena putem Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu.
Na koji način se troše ta sredstva?
Četvrtina proračuna studentskog zbora odlazi na financiranje sporta na Sveučilištu uz pomoć Ureda za sport Sveučilišta u Zagrebu te u suradnji sa Zagrebačkim športskim sveučilišnim savezom. To bi značilo da najveći dio financiranja studentskih sportskih aktivnosti dolazi od Studentskog zbora, a pomoću tih sredstava se organiziraju natjecanja iz košarke, nogometa, tenisa, rukometa, odbojke i svih drugih sportskih aktivnosti.
Najveći dio proračuna, skoro sedamdeset posto, koristi se za financiranje studentskih projekta kroz Natječaj za financiranje koji raspisuje Studentski zbor. Ove je godine organizirana i radionicu za pisanje projekata kako bi se studente educiralo kako kvalitetno napisati projekt, odnosno kako pripremit valjanu projektnu dokumentaciju. Kako bi još više podigli razinu kvalitete pisanja projekata, u budućnosti se planiraju organizirati i radionice pisanja projekata za europske fondove. Prošle godine je izdvojeno milijun i 400 tisuća kuna za financiranje studentskih projekata, dok je ove godine cijeli proračun studentskog zbora smanjen za deset posto, a samim time i dio proračuna predviđen za projekte.
Ostatak proračunskih sredstava se koristi u sklopu međunarodne suradnje kako bi predstavnici studenata iz Republike Hrvatske bili prepoznati i unutar Europske studentske unije čemu je Studentski zbor težio jednako kao i Hrvatska priključivanju u Europsku uniju. Sudjelovanje na sastancima ESU-a je vrlo bitno za predstavljanje studentskih interesa naše države, kao i ostvarivanje raznih sporazuma i otvaranje mogućnosti bilateralne suradnje s drugim država unutar Europe. Europska studentska unija pruža uvid u druge perspektive i mogućnosti studentskog predstavništva koje u nekim državama funkcionira na još većoj razini, iako, moramo napomenuti, dosta država gleda Hrvatsku kao pozitivan primjer u funkcioniranju visokog obrazovanja, i studentskog predstavništva unutar istog.
Iako se proračunska sredstva svake godine smanjuju sve više, u skladu s krizom u cijeloj državi, pokušavamo financirati što više studentskih projekata. Rad na studentskim projektima omogućava studentima stjecanje prakse, iskustva, usavršavanje organizacijskih vještina i stjecanje mnogih drugih te povezivanje sa studentima s drugih fakulteta.
Nadamo se da će Studentski zbor u budućnosti raspolagati s većim budžetom za financiranje studentskih projekata, ali također moramo težiti da naši projekti budu poligon za apliciranje na druge fondove, kao što su državni i europski fondovi.